Népi Iparművészeti Gyűjtemény

Foglalkozások helyszíne: Népi Iparművészeti Gyűjtemény
6000 Kecskemét, Serfőző u. 19.

Részvételi díj: 350-1000 Ft/fő (a választott technikától függően)
Jelentkezés, érdeklődés: 76/327-203 vagy muzeum.nepiipar@gmail.com

Kézműves foglalkozások a Népi Iparművészeti Gyűjteményben Felújított foglalkoztató műhelyünkben óvodás kortól várjuk a gyermekeket különböző kézműves foglalkozásainkra. Az alkotni vágyó felnőtteket is szívesen látjuk. Népi és modern technikákat egyaránt kínálva, minden korosztály számára tudunk programot ajánlani. Vágó Piros foglalkozásvezető mindenkit szeretettel vár! 

Agyagozás
Kicsik és nagyok egyaránt szeretnek agyagozni. Kiélhetik kreativitásukat, fejleszthetik kézügyességüket. Tetsző-leges gyúrt formák, sodrott rudakból különféle tárgyak, nyújtott lapokból tálak, medálok, karácsonyfadíszek készülhetnek. Az alkotások kiégetésre kerülnek, később átvehetők. Minden korosztály számára ajánljuk. 
 
Álomfogó 
Egy fém vagy műanyag karikát selyemszalaggal betekerünk, majd egy szál körkörös hurkolásával kialakítjuk a karikán belüli hálót. Gyöngyökkel, gombokkal díszítjük. A kisebbek előre betekert karikán dolgoznak, a nagyobbak és ügyesebbek minden munkafázist önállóan végeznek. Iskolás kortól ajánljuk. 

Barátság karkötő
Fonással, csomózással készült gyöngyös, gombos karkötők. A kisebbek számára egészen egyszerű, de mutatós darabokat ajánlunk elkészítésre, a nagyobbak már több ügyességet és figyelmet igénylő technikát is választhatnak. Minden korosztály számára ajánljuk. 
 
Batikolás
Pamutanyagon kötözéssel vagy viaszolással különböző nagyságú felületeket eltakarunk, itt nem fogja be a festék. 100%-os pamut pólót kérnénk hozni! Előjelzés esetén vászontáskát, kispárnahuzatot vagy gyermekkötényt tudunk biztosítani beszerzési áron. Iskolás kortól ajánljuk. 
 
Fonalmandala
A korosztálynak és kézügyességnek megfelelően 2, 3 vagy 4 keresztezett fapálcikára színes fonalakat tekerünk. A pálcák számától és a fonal vezetési vonalától függően alakulnak ki a különböző minták. Már óvodás kortól ajánlani tudjuk.

Gombfa, gombos életfa
Kartonpapíron az előrajzolt vagy önállóan rajzolt fatörzset kiszínezzük, majd színes gombokat ragasztunk rá, egy virágzó fát létrehozva. Végül akasztót és keretet ragasztunk a képre. Családfának is elkészíthető. Iskolás kortól ajánljuk.

Gyertyamártás
A megolvasztott viaszba pamutszálat mártunk, melyre vékony rétegben feltapad a viasz, ami vízfürdőben lehűtve megszilárdul. A kanócot újra és újra a viaszba mártva hízik meg a gyertyánk. A foglalkozás során két, különböző színű gyertyát készítünk. Minden korosztálynak ajánljuk. 

Gyöngyfűzés
Mindenkinek tudunk a kézügyességének megfelelő gyöngy-fűző mintákat javasolni. A kicsik kétszálas fűzéssel, óriás gyöngyökből dolgoznak, a nagyobbak és ügyesebbek több szállal, kásagyöngyből, nagyobb figyelmet igénylő, bonyolult darabokat is el tudnak készíteni. Minden korosztálynak ajánljuk. 

Kifli- vagy kalácskészítés
Kelt, sós vagy édes tésztából megtanuljuk a kifli, zsömle, perec vagy a különböző kalácsok formázását. A teljes programban a gyerekek a dagasztást is végezhetik. A megformázott kiflit, kalácsot az udvarban épített kemencénkben sütjük meg. Foglalkozás időtartama kb. 3 óra. Szabadtéri program, májustól szeptemberig, csak jó idő esetén. Minden korosztály számára ajánljuk. 

Kötélverés 
Különböző színű fonalakból több soron a kívánt kötél-hosszúság kétszeresét húzzuk ki és akasztjuk a kötélverő kampójára. A szerkezetet tekerve a kampók forogni kezdenek és a szálak összesodródnak. A gyerekek húzzák a szálakat és tekerik a szerkezet karját. Minden korosztálynak ajánljuk. 

Kukoricacsutka és csuhé
Kukoricamorzsolás után a csutkát vagy csuhét használjuk fel. 5 éves kortól: csutkababa 8 éves kortól: csuhévirág 12 éves kortól: angyalka 
 
Levendula (szezonális)
Levendulából számtalan dekoratív, illatos ajándék készíthető. 5 éves kortól: levendulabugyor A legkisebbek a lemorzsolt levendulavirágot színes vászonba teszik, majd színes szaténszalaggal összekötve alakul ki a batyu. 8 éves kortól: levendulacsokor A levendulacsokor a szálak megtisztítása, válogatása, majd formába rendezése után készül el, színes szaténszalaggal felmasnizva. 12 éves kortól: levendulaborona Hosszú szálú, nagy virágú levendulából készül. A szálak hajtogatásával alakul ki a forma. 
  
Nemez 
Kártolt gyapjúból meleg víz és szappan segítségével készül a nemez. A folyamatos dörzsölés, gyúrás hatására a gyapjú-szálak összegubancolódnak, tömör anyaggá válnak. 5 éves kortól: nemezlabda 8 éves kortól: nemez karkötő vagy nyaklánc 12 éves kortól: nemezvirág

Papírdíszek, papírvirágok
A papír igen sokféle dekoráció készítésére alkalmas. Krepp-papírból, színes papírból virágokat készítünk. Különféle minták színes papírból való vágásával is szép képeket hozhatunk létre. Iskolás kortól ajánljuk. 

Papírfonás
Ez egy igen környezetbarát technika. Újságot, szórólapokat vékony csíkokra vágunk, hurkapálcára tekerve egy erős, fonható szálat kapunk. Szinte minden, ami fűzvesszőből elkészíthető, megfonható papírból is. Festve vagy lakkozva igen tartós is. Iskolás kortól ajánljuk. 
 
Préselt virágkép 
Fehér vagy színes kartonra préselt virágokat, leveleket ragasztunk tetszőleges alakzatban. Végül akasztót és keretet készítünk a képre. Minden korosztálynak ajánljuk. 
 
Pompon 
Színes fonalakból sok-sok szálat tekerünk a sablonra, összekötve kialakul egy gombóc, melyből sok minden formázható. 5 éves kortól: similabda színes pomponból 8 éves kortól: hóember, pompon állatkák 12 éves kortól: puli kutya marionett báb (csak varrni tudóknak) 

Vajköpülés sok mesével
A foglalkozás során a gyerekek egy régi technika felelevenítésével vajat készítenek tejszínből. A köpű egy cserépedény speciális pálcával. A pálca ütemes moz-gatásának hatására a tejszínből kicsapódik a vaj. Ez egy hosszadalmas folyamat, a gyerekek egymást váltva köpülnek, és hogy közben ne unatkozzanak, a foglalkozás-vezető népmeséket mond, pl. a kisegérről, aki belepottyant a tejszínes csuporba. A készített vajat megkóstoljuk friss kiflivel. Minden korosztály számára ajánljuk.